خرید انواع هدیه برای مناسبت های مختلف

آشنایی با مراحل انجام خاتم کاری


در صورتیکه بخواهیم معنی خاتم کاری را بدانیم، آن را در دایره المعارف پارسی جستجو می کنیم که بدین شرح است: " هنر آراستن اشیا به صورتی شبیه موزاییک، با مثلث های کوچک. طرح های گوناگون خاتم همواره به صورت اشکال منظم هندسی بوده است .این اشکال هندسی را با قراردادن مثلث های کوچک در کنار هم نقش بندی می کنند . مثلث ها را از انواع چوب ، فلز و استخوان می سازند. هرچه مثلث ها ریزتر وظریفتر باشند، خاتم مرغوب تر است .در یک طرح خاتم ، برای ساختن کوچک ترین واحد هندسی، حداقل سه مثلث و برای بزرگ ترین آن ، حداکثر چهارصد مثلث به کار می رود"

 

اثر دست هنرمندان اصفهانی

هنر خاتم کاری قدمتی دیرینه دارد و یکی از صنایع دستی اصلی شهر اصفهان محسوب می شود. البته هنر خاتم کاری در شیراز نیز پر رونق می باشد. در این مقاله می خواهیم شما را با مراحل ساخت جعبه خاتم کاری بزرگ آشنا کنیم که در ادامه آن را می خوانیم:

 

ساخته شده از چوب، فلز و استخوان

 

انجام دادن این هنر زیبا دو مرحله دارد که عبارت است از :

مرحله اول: خاتم سازی

این مرحله شامل اقداماتی از جمله طراحی خاتم، تهیه مواد و برش آنها، ترکیب و ایجاد گل و نهایتا ساخت قامه (جسم مکعب مستطیلی شکل) و برش آن و تهیه لایه خاتم آن است

 

برای تزیینی و جواهرات

 

مرحله دوم: خاتم کاری

این مرحله شامل طراحی زیرسازی، طراحی و چسباندن لایه های خاتم بر روی زیر کار، پرداخت و جلاکاری اشیای خاتم کاری است. این مرحله ظرافت و دقت زیادی می خواهد.

 

وزن 119 گرم

 

ابزار کار مورد نیاز خاتم سازی

مرحله خاتم سازی نیز ابزار خاص خود را می خواهد که عبارت است از : اره، سوهان، تنگ، رنده، گونیا، چکش، مغار و پرس. بنابراین پیش از شروع کار حتما ابزارهای لازم را تهیه کنید.

 

ابعاد 5.5*8*11 سانتی متر

 

ابزار کار مورد نیاز خاتم کاری

برای انجام کار خاتم ابزاری مورد نیاز است که عبارتند از چکش، گیره فلزی، سوهان تیز، گاز انبر، مثلث ساب، مغار، اره سیم ساب دار، متر فلزی، خط کش ثابت و خط کش تی دار، گونیا و پرگار

 

دارای آستر کشی 

 

برای دریافت لینک فروش جعبه خاتم کاری ارزان قیمت روی دکمه زیر کلیک کنید.

 قیمت : 21900 تومان

 طراحی زیبا